Harput

harput4harput1

harput3

 

 

 

 

 

Harput Platosunda, yerleşmenin tarihi günümüzden yaklaşık olarak 4000 yıl eskiye dayanmaktadır.
Bir açık hava müzesi görünümünde olan tarihi Harput ve çevresi hemen hemen her dönemden kalma tarihi eserlerin bulunması nedeniyle, önemli bir yerleşmedir.

Harput’un kalekent olarak kurulmasında tarihi yolların geçtiği bir mevkide kurulmasının yanında, savunma ağırlıklı bir yerleşme özelliği de etkili olmuştur.

Yerleşmenin Uluova, Elazığ ovasını, Hazar Gölü ve çevresini her taraftan kontrol altında tutabilecek mevkide olması dikkati çeker. Ayrıca, ovaların sık sık su baskınlarına uğraması ve sıtma tehlikesi ilk zamanlarda ova’da yerleşmeyi önlemiş ve yerleşmelerin daha yüksek alanlarda kurulmalarına sebep olmuştur. Harput’un savunma amacına yönelik olarak güneyden ova tabanından oldukça belirgin bir diklikle, kuzeyden ise, Murat ırmağı kavisine kadar oldukça engebeli arazi ile ayrılmış olması çok elverişlidir.

Rekreasyonel yönden temiz ve serin havasıyla, Elâzığ şehri için önemli bir sayfiye yeridir.

Çevresine göre 500-700 m’ lik yükselti farkıyla görüş mesafesi oldukça geniş, bölgeye hakim bir özelliktedir.

Harput, plato üzerindeki Buzluk Mağarasıyla, şifalı sularıyla ve diğer tarihi ve doğal güzellikleri ile turistik açıdan avantajlı özelliklere sahiptir.

 

* Sempozyum programı çerçevesinde gerçekleştirilecek olan arazi çalışmaları ve gezisi sempozyum katılımcılarına ücretsizdir.